Стародавній Меджибіж: хто берегтиме культурну спадщину?
П'ятниця, 24 лютого 2017, 16:08
Меджибізька фортеця, торгові ряди та єврейський некрополь. На Хмельниччині налічується більше трьох тисяч пам’яток культурної спадщини. Значна частина з них – на території стародавнього Меджибожа. Щоправда, берегти історичні пам’ятки нікому. Місцева влада не тільки не примножує, а й занехаює надбання минулого. Принаймні, так вважають культурники області. У посадовців – своя правда.
Меджибізька фортеця, каплиця-ротонда та замчище «Ракочі». У спадок місцева громада отримала унікальні надбання історії та культури. Щоправда, берегти їх нікому. Влада містечка не тільки не примножує, а й занехаює надбання минулого. Принаймні, так вважають культурники області. Кажуть, кожна пам’ятка охороняється договором. У Меджибожі такі документи підписуються, та не дотримуються.
Місцева влада не відхрещується. Кажуть, роботу щодо збереження пам’яток проводили, щоправда недостатньо.
Аби знайти порозуміння та спільними зусиллями берегти спадок, влада, громада та культурники зібралися на слухання. Як підсумок – прийняли резолюцію.
Тепер, кажуть посадовці, співпраця з культурниками буде. Переконують, у розвитку містечка як туристичного, зацікавлені у першу чергу.
Аби містечко розвивалося воліють і місцеві жителі. Ті ж бо, взагалі бачать Меджибіж туристичним центром Європи.
Для розвитку потрібно мати чіткий план. Поки що Меджибіж не спромігся мати ані генерального, ані історико-архітектурного опорного плану. Останній, до слова, - основа збереження культурної спадщини. Тому, наполягають пам’яткоохоронці, спочатку треба розробити саме історико-архітектурний план, а потім - генеральний.
Ці документи - ніщо інше, як основа великої роботи. Щоправда, над їх реалізацією повинні працювати усі: і влада, і громада, і представники культури. Якщо ж ні, то і ці плани, подібно охоронним договорам, стануть просто папірцями у шухлядці котрогось чиновника.
Loading...