Яворівська забавка: традиції і сьогодення
Понеділок, 08 лютого 2016, 15:56
Яворівська забавка: у Хмельницькому презентували виставку дерев’яних іграшок.
У Хмельницькому презентували виставку дерев’яних іграшок. Це понад півтори сотні робіт, виконаних у давній техніці яворівського розпису.
Традиційна яворівська забавка. Така була поширена ще у XVII столітті на теренах Львівщини. Саме у той час місто Явір було відомим центром збуту розмальованих виробів з дерева. Нині такі ж іграшки презентували у Хмельницькому. Щоправда, не лише у техніці «яворівки», а й подільського розпису.
Традиційна яворівська забавка у нашому місті. Так, у галереї «На Проскурівській» презентували виставку дерев’яних іграшок. Це понад півтори сотні робіт, виконаних у давній техніці яворівського розпису. «Вербівка» була поширена ще у XVII столітті на теренах Львівщини. Ця техніка дійшла і до сьогодні, втім потребує збереження та відродження.
Сьогодні, як і чотири сотні років тому, яворівську забавку роблять з осики. Вважається, що саме осика оберігає від усього лихого.
«Вербівку» або «яворівку» називають миттєвим розписом. При цьому, традиційну забавку можна зробити за декілька годин.
Вважають, що найпопулярніша в Україні – «петриківка» або ж петриківський розпис, далі – «яворівка». Втім, кажуть майстри, кожен регіон має свої особливості. Так, на Хмельниччині є свій розпис – подільський.
Подільський розпис в Україні не особливо знаний. Втім, кажуть майстри, разом з яворівською забавкою надалі представлятимуть і подільську. Більше того, усіх охочих навчать власноруч виготовляти такі іграшки.
Побачити яворівську забавку можна у галереї «На Проскурівській». Виставка діятиме до 12 лютого.
Loading...